Громадська організація

"Спілка ректорів закладів вищої освіти України"

Польсько-український проєкт в дії

11:24, 26 квітня 2021

 

21 квітня п.р. відбувся вебінар, організований Конференцією ректорів академічних шкіл Польщі та Спілкою ректорів України, на тему «Моделі докторських шкіл у польських університетах - перший досвід реформування» в рамках реалізації спільного проєкту щодо співпраці представницьких організацій ректорів – задля вдосконалення діяльності закладів вищої освіти.

Загалом у вебінарі взяли участь майже 300 учасників з Польщі та України з числа ректорів, проректорів з науки, керівників підрозділів аспірантури і докторантури університетів, НАН України та НАПН України.

 

 

Відкриваючи вебінар, лідер проєкту проф. Єжи Возніцький, президент Конференції ректорів академічних шкіл Польщі, проф. Аркадіуш Менжик, президент Спілки ректорів України, проф. Леонід Губерський та заступник директора Департаменту міжнародної співпраці Міністерства освіти і науки Польщі Войцех Дзєдзіц зауважили, що обмін досвідом із функціонування докторських шкіл у Польщі є важливим як для Польщі, так і для України, оскільки в обох країнах фактично одночасно здійснюється реформування вищої освіти.

Перша сесія вебінару, за модераторства Ірини Дегтярьової, була присвячена презентації результатів дослідження нової моделі підготовки докторів філософії в Польщі. Предметом доповіді, яку виголосив доктор Марчин Докович (Познаньський університет ім. Адама Міцкевича), був виклад зміни і моделей підготовки докторів філософії на підставі Закону Польщі про вищу освіту і науку.

 

 

Питання щодо організаційно-управлінських моделей докторських шкіл у Польщі за результатами аналізу статутів та регламентів докторських шкіл були викладені у доповіді Наталії Красневської (Фундація польських ректорів).

Друга сесія вебінару щодо моделей функціонування докторських шкіл у Польщі проводилася у форматі панельної дискусії. Модератор Евеліна Пабіянчик-Влазло (Лодзинська Політехніка) під час дискусії надала можливість висловитися з цього питання проф. Габріелі Бугла-Плосконській, проректору з навчальної діяльності Вроцлавського Університету; проф. Томашу Калішу, проректору зі справ студентів Вроцлавського Університету; проф. Маріушу Малиновському, проректору з науки Варшавської Політехніки та проф. Анджею Хожелі, директору Інтердисциплінарної Краківської докторської школи (Польська академія наук - AGH Університет Науки та Технoлoгії).

 

 

Під час вебінару українські учасники мали можливість задати питання щодо діяльності докторських шкіл, змісту і форм підготовки наукових кадрів, участі держави у фінансуванні тощо.

У заключному слові лідер проєкту проф. Єжи Возніцький підбив підсумки вебінару і висловив надію, що досвід Польщі буде цінним для українських університетів, а співпраця Конференції ректорів академічних шкіл Польщі та Спілки ректорів України й надалі буде успішно розвиватися.

 

 

Зі свого боку, президент Спілки ректорів України, проф. Леонід Губерський зазначив, що доповіді і панельні дискусії були надзвичайно фундаментальними й цікавими, вони стануть для українських університетів ефективним інструментом вдосконалення системи підготовки докторів філософії.

Леонід Губерський також висловив слова вдячності лідеру проєкту проф. Єжи Возніцькому, президенту Конференції ректорів академічних шкіл Польщі, проф. Аркадіушу Менжику, всім учасникам вебінару, а також Міністерству освіти і науки Польщі, в особі заступника директора Департаменту міжнародної співпраці Міністерства освіти і науки Польщі, Войцеха Дзєдзіца, за щиру і відверту допомогу Україні у реформуванні вищої освіти саме через досвід польських університетів.

Докладніше із змістом доповідей можна ознайомитися на слайдах презентацій:

 

Рекомендувати: