Громадська організація

"Спілка ректорів закладів вищої освіти України"

Щорічна Конференція EUA 2022

06:53, 02 травня 2022

 

28-29 квітня 2022 року у Будапештському університеті технологій та економіки, Угорщина відбулася щорічна Конференція EUA 2022 на тему «Цінності університету: що, чому і як?».

За рекомендацією Спілки ректорів закладів вищої освіти України у сесії «У центрі уваги Україна» взяли участь Ольга Поркуян, ректор Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля та Ксенія Смирнова, проректор з міжнародних зв’язків Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Програма щорічної Конференція EUA 2022

Наразі наша країна, і в тому числі сфера освіти, потерпає від війни, розпочатої Росією. Її вплив на конкретні університети суттєво залежить від військової ситуації в місті знаходження ЗВО. Заклади в більш безпечних регіонах приймають біженців зі східних областей України, надають місця для проживання і роботи. Абсолютна більшість університетів зіткнулись з територіальною «розпорошеністю» студентів і персоналу і перейшли на дистанційну або змішану форму навчання. У найбільш критичному стані опинились освітні заклади, розташовані в зонах активних бойових дій. Значна кількість таких вишів вимушені були евакуювати співробітників і студентів. В наслідок інтенсивних обстрілів і бомбардувань інфраструктура цих ЗВО зазнала різного рівня пошкоджень і руйнувань, залишатися у відповідних містах стало неможливим у зв’язку з крайньою небезпекою для життя.

 

Саме на ці університети був спрямований виступ Ольги Поркуян, адже університет, який вона очолює, вимушений був переміститися вдруге.

Вона зазначила, що кількість переміщених університетів після масштабного вторгнення РФ суттєво зросла. До вишів, які були переміщені у 2014 році в основному з Луганська, Донецька і Криму додались університети з Маріуполя, Краматорська, Слов’янська, Херсона, Сум і деяких інших міст. Умови, в яких здійснювалось переміщення, різні для цих закладів освіти. Разом з тим, більшість проблем на нових локаціях – схожі.

Ольга Поркуян поділилася з європейськими колегами позицією щодо нагальних і довготермінових потреб українських університетів, адже відновлення вищої освіти в регіонах, які зараз потерпають від активних бойових дій, повинно відбуватись на новому сучасному рівні як технічно, так і методологічно.

Найбільш критичні потреби сьогодення для всіх переміщених університетів України, зазначені доповідачкою, це:

•   комп’ютерна, офісна та мережева техніка для відновлення освітнього та наукового процесів;

•   лабораторне обладнання за ключовими напрямами досліджень;

•   відкриті наукові бази від провідних університетів та наукових центрів та інші.

Потреби для розвитку та майбутнього університетів:

•   формування цільових фондів для відновлення університетів;

•   допомога у забезпеченні якості освіти в Україні під час та після кризи;

• створення стратегічних альянсів (мережі партнерства) між університетами України та університетами-партнерами для подальшого відновлення та розвитку української системи вищої освіти тощо.

Представники університетів і університетських спілок з різних країн зазначили про їх готовність допомагати освітянам України. Підтвердженням тому є визначення підтримки України одним з перших пріоритетів EUA на 2022 рік та створення робочої групи для подальшого опрацювання зазначених питань.

На завершення Ольга Поркуян подякувала від Спілки ректорів України та від всіх освітян міжнародну спільноту за підтримку України.

 

                                                                                                                                                                                             За інформацією проф. Ольги Поркуян

Рекомендувати: