Громадська організація

"Спілка ректорів закладів вищої освіти України"

Рейтинги в полі зору досліджень українських і польських ректорів

11:10, 22 жовтня 2019

 

16 жовтня у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка в рамках реалізації проекту «Польсько-українська співпраця представницьких організацій ректорів задля вдосконалення діяльності закладів вищої освіти» відбувся ІІ польсько-український ректорський семінар «Рейтинги у стратегії розвитку університетів» (І семінар проходив у квітні цього року в м. Познань (Республіка Польща) і присвячувався дослідженням питання фінансування українських і польських ЗВО).

Цей проект, що розрахований на 2018-2021 роки, реалізується Варшавською Політехнікою за фінансової підтримки Міністерства науки та вищої освіти Республіки Польща, у співпраці з партнерами: Конференцією ректорів академічних шкіл Польщі, Спілкою ректорів вищих навчальних закладів України та Фундацією польських ректорів і під патронатом Міністерства освіти і науки України.

 

 

У роботі семінару взяли участь

з польської сторони: Посол Республіки Польща в Україні БАРТОШ ЦІХОЦЬКИЙ; Президент Конференції ректорів академічних шкіл Польщі, ректор Варшавської Політехніки ЯН ШМІДТ; лідер проекту, професор Варшавської Політехніки, Президент Фундації польських ректорів ЄЖИ ВОЗНІЦЬКИЙ; ректор Варшавського природничого університету SGGW, віце-президент Конференції ректорів ВЕСЛАВ БЕЛЯВСЬКИЙ; ректор Університету Кардинада Стефана Вишинського у Варшаві UKSW СТАНІСЛАВ ДЗЕКОНСЬКИЙ; ректор Сілезьского університету у м. Катовіце АНДЖЕЙ КОВАЛЬЧИК; проректор Вроцлавського університету з питань науки ІВОНА БАРТОШЕВИЧ; проректор Краківської гірничо-металургійної академії АGH Єжи ЛИС; член Центральної Комісії з питань наукових ступенів і звань, Познаньський економічний університет (експерт) МАРЕК РАТАЙЧАК; програмний координатор проекту, Варшавська Політехніка, Фундація польських ректорів ІРИНА ДЕГТЯРЬОВА;

 

з української сторони: заступник Міністра освіти і науки України ЄГОР СТАДНИЙ; президент Спiлки ректорiв вищих навчальних закладiв України, ректор Київського нацiонального унiверситету iменi Тараса Шевченка ЛЕОНІД ГУБЕРСЬКИЙ; перший віце-президент Спілки ректорів України, ректор Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова ВІКТОР АНДРУЩЕНКОректор Сумського державного унiверситету АНАТОЛІЙ ВАСИЛЬЄВ; ректор Національного транспортного університету МИКОЛА ДМИТРИЧЕНКО; ректор Національного авіаційного університету ВОЛОДИМИР ІСАЄНКО; ректор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки ІГОР КОЦАНректор Національного університету біоресурсів і природокористування України СТАНІСЛАВ НІКОЛАЄНКО; ректор Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка ВОЛОДИМИР ОНИЩЕНКО; ректор Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» ГЕННАДІЙ ПІВНЯК; ректор Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця ВОЛОДИМИР ПОНОМАРЕНКО; ректор Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського МАКСИМ ТИМОШЕНКО, а також проректори, працівники відповідних служб провідних університетів України та Секретаріату Спілки ректорів.

Крім того, до участі в роботі семінару були залучені міжнародні та вітчизняні експерти з питань рейтингу університетів, зокрема директор департаменту стратегічних розробок Times Higher Education (Лондон) МАЙКЛ КАРУАНА, директор департаменту дослідницьких розробок Elsevier (Варшава) ТОМАШ ПСОНКА, головний науковий співробітник відділу інтернаціоналізації вищої освіти Інституту вищої освіти Національної академії педагогічних наук України СЕРГІЙ КУРБАТОВ.

 

 

Відкриваючи польсько-український ректорський семінар, ЛЕОНІД ГУБЕРСЬКИЙ відзначив, що офіційне співробітництво українських і польських ректорів розпочалося ще з травня 2014 року, коли у Варшавському університеті була підписана Угода про співпрацю Спілки ректорів України з Конференцією ректорів академічних шкіл Польщі (KRASP) та Фундацією польських ректорів. Причому, наголосив ЛЕОНІД ГУБЕРСЬКИЙ, кожен наш спільний проект спрямовується на проведення конкретних порівняльних досліджень систем вищої освіти Польщі та України та вироблення відповідних висновків і рекомендацій як для ЗВО, так і міністерств. І це є корисним для обох сторін, оскільки і в Польщі, і в Україні проходить процес реформування вищої освіти.

Сьогоднішній ІІ польсько-український ректорський семінар присвячений темі «Рейтинги у стратегії розвитку університетів». Ця тематика, підкреслив ЛЕОНІД ГУБЕРСЬКИЙ, є вкрай актуальною. На ректорському семінарі ми зможемо обговорити питання ролі рейтингів в розвитку університетів, основуючись безпосередньо на результатах досліджень, що проводилися нами у 25-ти університетах України та у 25-ти університетах Польщі. А впродовж другого дня міжнародні експерти проведуть семінар-тренінг з питань міжнародних рейтингів та наукометричних даних.

 

 

З вітальним словом до учасників семінару звернулися ЄГОР СТАДНИЙ, БАРТОШ ЦІХОЦЬКИЙ, ЯН ШМІДТ, ЄЖИ ВОЗНІЦЬКИЙ, наголошуючи на важливості співпраці представницьких організацій ректорів обох країн задля вдосконалення діяльності закладів вищої освіти. Виступаючі також зазначали, що така співпраця є реальним внеском у поглиблення зв’язків обох країн, у розвиток вищої освіти кожної країни у контексті європейського освітнього простору, вона сприятиме об’єднанню спільних зусиль для взаємодії з європейськими ректорськими організаціями та впливу на формування загальноєвропейської політики у сфері вищої освіти.

На інформаційній сесії ректорського семінару було заслухано доповіді МАЙКЛА КАРУАНА і ТОМАША ПСОНКИ на тему «Роль міжнародних рейтингів та наукометричних даних у підвищенні глобальної конкурентоспроможності закладів вищої освіти» та МАРЕКА РАТАЙЧЕКА - «Рейтинги та стратегії закладів вищої освіти Польщі».

 

 

Друга частина інформаційної сесії розпочалася з доповіді АНАТОЛІЯ ВАСИЛЬЄВА на тему «Рейтинги у стратегії розвитку університетів України» і завершилася доповіддю СЕРГІЯ КУРБАТОВА «Університетські рейтинги як неформальний інструмент забезпечення якості вищої освіти».

 

Під час дискусійної сесії ІРИНА ДЕГТЯРЬОВА доповіла про результати дослідження з питань рейтингів у стратегії університетів в Україні та Польщі. ЄЖИ ВОЗНІЦЬКИЙ презентував проект Спільної Резолюції Конференції ректорів академічних шкіл Польщі – Спілки ректорів вищих навчальних закладів України Фундації польських ректорів.

За результатами дискусії щодо фінального документа – Спільної Резолюції, учасники польсько-українського ректорського семінару прийняли рішення про його схвалення і доопрацювання впродовж тижня з урахуванням висловлених зауважень і пропозицій для подальшого підписання українським і польським лідерами ректорських об’єднань.

 

 

Крім того, користуючись присутністю на ректорському семінарі міжнародних експертів з питань рейтингу, Спілкою ректорів України 17 жовтня під керівництвом проректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка ВОЛОДИМИРА БУГРОВА, був проведений семінар-тренінг для ректорів, проректорів та відповідальних працівників українських закладів вищої освіти на тему «Роль міжнародних рейтингів та наукометричних даних у підвищенні глобальної конкурентоспроможності закладів вищої освіти України», в якому взяли участь понад 70 осіб.

На семінарі заслухано доповідь директора департаменту дослідницьких розробок Elsevier (Варшава) ТОМАША ПСОНКИ на тему «Роль наукометрики у підвищенні глобальної конкурентоспроможності закладів вищої освіти України» та доповідь директора департаменту стратегічних розробок Times Higher Education (Лондон) МАЙКЛА КАРУАНА – «Роль рейтингів ТНЕ у підвищенні глобальної конкурентоспроможності закладів вищої освіти України».

Варто зазначити, що учасники семінару-тренінгу виявили великий інтерес до питань участі ЗВО у міжнародних рейтингах.

Презентації:

Майкл Каруана, Times Higher Education (Лондон)

Томаш Псонка, Elsevier (Варшава)

Томаш Псонка, Elsevier (Варшава)

Марек Ратайчак, Центральна Комісія з питань ступенів і звань (Познань)

Анатолій Васильєв, Сумський державниий університет

Сергій Курбатов, Інститут вищої освіти НАПН України

Ірина Дегтярьова, Фундація польських ректорів (Варшава)

 

Фото: Тетяни Василик

 

 

 

Рекомендувати: