Громадська організація

"Спілка ректорів закладів вищої освіти України"

Участь делегації Спілки ректорів України у засіданні Агенції франкомовних університетів

13:09, 06 липня 2023

 

За дорученням Спілки ректорів делегація ректорів закладів вищої освіти України у складі Степаненка С.М. (ректора Одеського державного екологічного університету, члена Президії Спілки ректорів ЗВО України), Іванченкової Л.В. (ректорки Одеського національного технологічного університету) та Холода С.Б. (ректора Університету імені Альфреда Нобеля, м. Дніпро) взяла участь в установчому засіданні нової Регіональної конференції ректорів-членів Центральної та Східної Європи (C2R-ECO) Агенції франкомовних університетів (Agence Universitaire de la Francophonie - AUF). Засідання відбулося 30 червня 2023 року у м. Бухарест (Румунія) на базі Державного університету агрономії та ветеринарної медицини. Ректор цього університету, проф. Сорін Міхай Цимпеану (Sorin Mihai Cimpeanu), є президентом Національної ради ректорів Румунії, колишнім міністром освіти та колишнім віце-президентом Сенату Румунії. 
 


 

У засіданні взяли участь ректори університетів Румунії, Азербайджану, Албанії, Болгарії, Вірменії, Грузії, Молдови, Північної Македонії, Сербії, Чорногорії та України, а також представники AUF: проф. Slim Khalbous (голова AUF) та Mohamed Ketata (регіональний директор AUF). На засіданні були розглянуті основні напрями діяльності AUF та нової Регіональної конференції ректорів-членів Центральної та Східної Європи (C2R-ECO), обраний голова цієї конференції (представник Румунії) та його заступники (представники Албанії, Грузії та Молдови).

Члени всіх делегацій висловили одностайну підтримку боротьбі України за свою незалежність та осудили військову агресію рф.

Агенція франкомовних університетів (AUF) була заснована 13 вересня 1961 року, є однієї з найбільших асоціацій університетів світу та об’єднує понад 1000 університетів, коледжів, науково-дослідних центрів та інших наукових установ з 119 країн світу, які у своїй навчальній і науковій діяльності використовують французьку мову. Метою даної асоціації є підтримка якісного ефективного освітнього та наукового простору для технічного, економічного, соціального і культурного розвитку університетських спільнот. Штаб-квартира AUF розділена між Монреалем (Канада) та Парижем (Франція). AUF має мережу з 59 місцевих представництв у 40 країнах. Десять регіональних департаментів керують своїми діями на місцях у Центральній Африці та Великих озерах, Західній Африці, Америці, Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, Карибському басейні, Центральній та Східній Європі, Західній Європі, в Магрибі, на Близькому Сході та в Індійському океані. Сім адміністративних відділень, 36 франкомовних цифрових кампусів, та чотири інститути франкофонії, що займаються навчанням, дослідженнями, порадами та обміном досвідом, доповнюють цей регіональний механізм управління. Створений в Бухаресті у 1994 році, департамент Центральної та Східної Європи Університетського агентства Франкофонії представляє AUF в регіоні Центральної та Східної Європи. Даний регіональний підрозділ налічує 145 університетів або науково-дослідних установ у 23 країнах та сім представництв у шести країнах регіону.

В Україні до членів AUF належить щонайменше 13 закладів вищої освіти, а саме: Київський національний торговельно-економічний університет; Київський національний університет імені Тараса Шевченка; Дніпровський державний медичний університет; Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара, Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова, Одеський національний технологічний університет, Одеський державний екологічний університет, Університет імені Альфреда Нобеля (м. Дніпро), Харківський національний університет радіоелектроніки та інші.

AUF активно підтримує своїх членів на всіх рівнях діяльності: участь науковців у міжнародних наукових конференціях, розвиток проєктів, що просувають передові навчальні технології та імплементацію сучасних підходів до управління вишами, а також міжнародну мобільність студентів та їх участь у різноманітних міжнародних івентах (семінарах, тренінгах, вебінарах та інших освітніх заходах), направлених на якісну сучасну підготовку нової генерації фахівців, здатних адаптуватися до нових умов та викликів сучасного професійного світу.

Важливим інструментом є можливість мати доступ до сучасних наукових та навчальних ресурсів французькою мовою через потужну електронну медіатеку AUF (Bibliothèque numérique de l'espace universitaire francophone) https://bneuf.auf.org/

AUF з березня 2022 року ввело спеціальну програму фінансової підтримки проєктів для України, в тому числі академічної мобільності студентів, аспірантів та викладачів. Скасувала членські внески для українських університетів. Розвиток партнерських зв'язків між закладами вищої освіти України та франкомовними університетами Європи та інших країн, який фінансово підтримується AUF, сприяє інтеграції вищої освіти України з системою освіти Європейського Союзу, зміцнює міжнародну підтримку розвитку освіти в Україні.

Зважаючи на вищезазначене, члени української делегації одностайно вважають за необхідне розвивати стосунки між Агенцією франкомовних університетів та Спілкою ректорів ЗВО України, а також прямі стосунки між закладами вищої освіти України та членами AUF, в тому числі вважаємо за потрібне підтримувати вступ українських ЗВО до AUF, створення Французьких клубів в університетах, а також розгляд на президії Спілки питання щодо створення національного осередку AUF в Україні.
 


 

Посилання на сайт AUF https://www.auf.org/nouvelles/actualites/leurope-centrale-et-orientale-constitue-la-conference-regionale-des-recteurs-c2r-eco-bucarest/


За інформацією проф. Сергія Степаненка
 

Рекомендувати: