Громадська організація

"Спілка ректорів закладів вищої освіти України"

Візит делегації Спілки ректорів України у Білосток

16:52, 10 листопада 2023

 

6-9 листопада 2023 року відбувся візит делегації Спілки ректорів закладів вищої освіти України на запрошення польських колег у місто Білосток (Республіка Польща) для участі у польсько-українському ректорському семінарі. Делегацію очолював голова Спілки ректорів України Петро Куліков, ректор Київського національного університету будівництва і архітектури.

У складі делегації: Станіслав Ніколаєнко, заступник голови, ректор Національного університету біоресурсів і природокористування України; Володимир Онищенко, ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»; Ольга Поркуян, ректор Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля; Лариса Іванченкова, ректор Одеського національного технологічного університету; Олена Чепелюк, ректор Херсонського національного технічного університету; Алла Наволокіна, президент Міжнародного європейського університету; Володимир Смоланка, ректор Ужгородського національного університету; Лариса Антонюк, проректор з наукової роботи Київського національного економічного університету, а також Алла Рибалко,  Директорат фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України; Григорій Берченко, експерт проєкту, доцент Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Олексій Калашніков та Інна Головко, Секретаріат Спілки ректорів України. 

Програма візиту була надзвичайно насиченою і цікавою. Першого дня українська делегація відвідала Білостоцький медичний університет (UMB) та науковий центр Centrum Futuri UMB.

Проректор з питань науки та розвитку UMB проф. Марчин Монюшко ознайомив українських колег с досягненнями університету та планами на майбутнє, з можливостями співпраці у сфері медичної науки. Українські ректори високо оцінили сучасну науково-технічну базу Університету, зацікавилися досвідом польських науковців та можливістю проведення спільних наукових досліджень.

Другий день візиту – Спільний польсько-український ректорський день відбувся у Білостоцькій Політехніці. Цей захід був присвячений підведенню підсумків реалізації проєкту «Польсько-українська співпраця представницьких організацій ректорів – задля вдосконалення діяльності закладів вищої освіти» у 2023 році та підписанню Спільної резолюції, яка включає рекомендації для міністрів освіти і науки та ректорів закладів вищої освіти обох країн.

Учасниками заходу були делегації Конференції академічних шкіл Польщі (KRASP), Спілки ректорів закладів вищої освіти України та Фундації польських ректорів, експерти польських і українських університетів, які брали участь у реалізації проєкту у 2023 році.

Засідання відкрила проф. д.габ. Марта Косьор-Казберук, ректор Білостоцької Політехніки. З вітальним словом до учасників звернулися президент Фундації польських ректорів, лідер проєкту проф. Єжи Возницький, Василь Мельничук, третій секретар Посольства України в Республіці Польща, проф. д. габ. Єжи Лис, Голова Комісії міжнародної співпраці KRASP, ректор Університету науки і технологій у Кракові та голова Спілки ректорів України проф. Петро Куліков.

Далі відбулася перша Інформаційна сесія «Вища освітаУкраїни та її взаємодія із системою вищої освіти Польщі у часи війни», головуюча сесіїi: проф. д. габ. Марта Косьор-Казберук.

Проф. д.т.н. Ольга Поркуян виступила з надзвичайно хвилюючою доповіддю «Заклади вищої освіти України у часи війни», зокрема поділилася власним досвідом переміщення Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля спричиненого російською агресією (2014 та 2022 рр.). Під час виступу присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих героїв – мужніх захисників України.

Проф. д. габ. Єжи Лис ознайомив присутніх з досягненнми KRASP у співпраці з українськими закладами вищої освіти.

Під час виступів неодноразово прозвучали слова вдячності польським партнерам і всьому польському народу за численні ініціативи допомоги українським університетам під час війни з російським агресором та прояв дружньої підтримки народу України.

Друга Інформаційна сесія «Діяльність національних конференцій ректорів: досвід KRASP та Спілки ректорів України у світлі міжнародного досвіду», головуючий сесії: проф. д.пед.н. Станіслав Ніколаєнко.

Д-р Ірина Дегтярова, Фундація польських ректорів, SGH Варшавської школи економіки ознайомила присутніх з діяльністю національних конференцій ректорів у Європі.

Проф. Томаш Шапіро, ректор SGH Варшавської школи економіки у 2012-2016 рр., голова Антикризової робочої групи KRASP у каденції 2020-2024 рр. доповів про Модель функціонування та досягнення KRASP за 25 років своєї діяльності. 

Під час виступу проф. Томаш Шапіро презентував авторську монографію Єжи Возницького, Місія, соціальна роль та інституційна культура Конференції ректорів aкадемічних шкіл Польщі. Мистецтво ректорства, системний контекст та досягнення KRASP, Варшава 2023.

Це друге видання монографії, випущене з нагоди 25-річчя KRASP та 20-річчя Фундації польських ректорів (FRP), підготовлено українською мовою зі змістовими змінами. Воно містить текст оригінального польськомовного видання – частини I–III, у перекладі українською мовою без змін, а також нову частину IV, де здійснено порівняльний аналіз статутів Спілки ректорів України та KRASP як установчих документів національних конференцій ректорів в Україні та Польщі. Автор присвятив цю книгу саме ректорам українських університетів, членам Спілки ректорів закладів вищої освіти України.

Тема виступу к.ю.н. Григорія Берченка «Удосконалення моделі діяльності Спілки ректорів України та пропозиції до Кодексу добрих практик для українських ЗВО з урахуванням досвіду КRASP»Експертом проєкту від української сторони було проведено інституційно-правовий аналіз та дослідження документів, що регулюють діяльність Спілки ректорів України, зокрема Статуту, зроблено висновки та надано пропозиції змін і їх варіанти (з урахуванням законодавства, статуту, структури). Також у виступі представлено Проєкт Кодексу добрих практик українських ЗВО (з використанням Кодексів Польщі та Нідерландів) та доцільність його запровадження в Україні.

Після Інформаційної сесії відбулося обговорення виступів та Спільної резолюції. 

На завершення Петро Куліков зазначив, що досвід Польщі є надзвичайно важливий та корисний для нас, оскільки наша держава інтегрується у Європейський економічний та інтелектуальний простір. 

Дякуємо польським колегам з КRASP за успішне проведення семінару і організацію візиту української делегації. Також висловлюємо щиру вдячність перекладачу Лілії Кухарській за мовний супровід делегації та синхронний переклад.

Інформація про візит делегації українських ректорів від наших партнерів Uniwersytet Medyczny w Białymstoku  та  Politechnika Białostocka.

Фото КRASP

Рекомендувати: