4 грудня 2024 року відбувся польсько-український вебінар «Перспективи розвитку вищої освіти в Польщі та в Україні», яким завершується черговий етап реалізації проєкту «Польсько-українська співпраця представницьких організацій ректорів – задля вдосконалення діяльності закладів вищої освіти» (далі – Проєкт). У вебінарі взяли участь понад 200 осіб з обох країн.
Вебінар відкрив лідер Проєкту проф. Єжи Возницький, президент Фундації польських ректорів, а відтепер і Уповноважений Конференції ректорів академічних шкіл Польщі з питань співпраці зі Спілкою ректорів України в каденції 2024-2028 рр. Проф. Єжи Возницький коротко підсумував результати виконання Проєкту у 2024 році та поділився планами реалізації на наступний рік.
З вітальним словом до присутніх звернулися Войцех Дзєдзіч, заступник директора Департаменту міжнародного співробітництва, Міністерство науки та вищої освіти Польщі та Алла Рибалко, керівник експертної групи з питань вищої освіти та освіти дорослих Директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України, проф. Петро Куліков, голова Спілки ректорів закладів вищої освіти України, Київський національний університет будівництва і архітектури.
Проф. Петро Куліков зауважив, що ситуація у вищій освіті в Україні на сьогоднішній день потребує детального аналізу, професійного та виваженого підходу. Безперечно потрібні ефективні реформи спрямовані на поліпшення системи управління закладами вищої освіти, забезпечення якості вищої освіти, вдосконалення раціонального використання державних коштів, але й не менш важливим є збереження науково-педагогічних колективів, наукових шкіл та закладів вищої освіти для примноження національних здобутків і виходу на якісно новий рівень розвитку у перспективі. Задля цього маємо зробити більш дієвим механізм впливу Спілки ректорів України, як академічної спільноти, на прийняття зважених стратегічних рішень щодо розвитку вищої освіти, підкреслив проф. Петро Куліков.
Модератор вебінару Ірина Дегтярьова PhD, програмний координатор Проєкту, представила експертів та тематику їх досліджень, реалізованих у рамках Проєкту.
Вебінар був присвячений презентації та обговоренню результатів проєкту FRP-KRASP у каденції 2020-2024 «Прогноз розвитку вищої освіти в Польщі до 2030 року» та перспективам розвитку вищої освіти в Україні.
Перша доповідь: Прогноз розвитку вищої освіти Польщі до 2030 р. – результати реалізації проєкту KRASP-FRP у каденції 2020-2024, проф. Єжи Возницький, лідер Проєкту, президент FRP.
Prezentacja prof. Jerzy Woźnicki (.pdf)
Друга доповідь: Перспективи розвитку вищої освіти України у найближчі роки у контексті війни та європейської інтеграції, проф. Світлана Цимбалюк, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.
Презентація проф. Світлана Цимбалюк (.pdf)
В обговоренні питання щодо розвитку вищої освіти України виступили проф. Володимир Бугров, заступник голови Спілки ректорів України, ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка та проф. Дмитро Лук’яненко, ректор Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана.
Зокрема проф. Володимир Бугров висловися щодо ситуації пов’язаної з фінансуванням ЗВО під час військової агресії, забезпеченням безпеки учасників освітнього процесу, впливу мобілізації на вищу освіту, недоліків та загроз пов’язаних з дистанційною освітою, освітніх втрат у вищій освіті, а також щодо оптимізації мережі ЗВО. Усі ці та інші питання перед прийняттям відповідних рішень потребують відкритої професійної дискусії, використання принципів державно-громадянського управління, зауважив Володимир Бугров.
Проф. Дмитро Лук’яненко, додав, що в пріоритеті мають бути рішення націлені на повернення дипломованої молоді в Україну, відновлення ЗВО має відбуватися за новими європейськими стандартами, а також акцентував увагу на важливості кооперації між польськими та українськими ЗВО.
Підводячи підсумки вебінару лідер Проєкту проф. Єжи Возницький нагадав, що дружня співпраця між ректорськими об’єднаннями Польщі та України триває з 2013 року і була започаткована у партнерстві з присутнім на вебінарі проф. Леонідом Губерським, президентом Спілки ректорів України 2009-2021 рр.
Висловлюємо слова вдячності за успішну організацію і проведення вебінару польським колегам, а також експертам, учасникам вебінару.
Фото Тетяни Василик,
Центр комунікацій КНУ імені Тараса Шевченка