18 лютого 2025 року в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбулося засідання Громадської організації «Спілка ректорів закладів вищої освіти України» (далі – Спілка). У засіданні взяло участь майже 60 учасників. Засідання проводив голова Спілки Петро Куліков.
У засідання взяли участь народні депутати України – члени Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, голова підкомітету з питань вищої освіти Юлія Гришина та Іван Кириленко, голова підкомітету з питань дошкільної освіти Андрій Воронов, також голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій Бутенко, голова Державної служби якості освіти Руслан Гурак, голова Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України Олександр Яцунь.
З вітальним словом до присутніх звернувся заступник голови Спілки Володимир Бугров, ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка та озвучив деякі з тих питань, які на сьогоднішній день викликають занепокоєння та потребують вирішення, зокрема щодо необхідності удосконалення переліку спеціальностей (спеціалізацій) тощо.
З питання порядку денного «Підсумки роботи Спілки ректорів закладів вищої освіти України за 2024 рік» доповів голова Спілки Петро Куліков та поінформував членів Спілки про роботу проведену у 2024 році, зупинившись на пріоритетних напрямах її діяльності: організаційних питаннях, законотворчій діяльності, міжнародній співпраці.
Детально поінформував про законотворчу роботу Спілки. За минулий рік було внесено 22 пропозиції до законопроєктів щодо внесення змін до законів «Про освіту», «Про вищу освіту», Земельного Кодексу України, «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та ін. Відзначив активну роботу заступників голови Станіслава Ніколаєнка та Володимира Бугрова, Анатолія Гетьмана та інших членів Спілки.
У 2024 році проведено три засідання Спілки, зокрема у травні на базі Шевченківського національного заповідника у Каневі, яке було присвячене патріотичному вихованню молоді, підтримці ЗСУ, зміцненню обороноздатності України. На засіданні у вересні в Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» було проаналізовано підсумки вступної кампанії 2024 року.
Упродовж року Спілка неодноразово направляла свої пропозиції щодо удосконалення освітнього і наукового процесів в університетах до Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, Національного агентства з питань запобігання корупції, Міністерства фінансів України, Міністерства закордонних справ України.
Звітуючи про міжнародну діяльність, голова Спілки відзначив тривалу роботу з польськими колегами. В липні минулого року під час візиту делегації Спілки до Республіки Польща в місті Паб’яніце було підписано Додаток № 3 до Тристоронньої угоди Конференції ректорів академічних шкіл Польщі – Фундації польських ректорів – Спілки ректорів України на період 3 циклу реалізації Проєкту у 2025 – 2027 роках. Також активізувалась співпраця з колегами з Німеччини, Великобританії.
У дискусії з цих та інших питань взяли участь ректори Максим Тимошенко, Юрій Кирилов, Анатолій Ковров, Віктор Грешта, Дмитро Лук’яненко, Вікторія Петрушенко, Володимир Бугров, а також перший заступник голови Спілки Станіслав Ніколаєнко та Олександр Яцунь.
Під час обговорення були озвучені актуальні питання пов’язані зі вступною кампанією 2025 року – проведенням НМТ, щодо вдосконалення Правил прийому в 2025 році, в тому числі щодо прийому на творчі спеціальності, навчання іноземних студентів, проблеми із запровадженням штучного інтелекту у навчальний процес, необхідності детального вивчення цієї теми, а також стосовно заробітної плати науково-педагогічних працівників, проблем пов’язаних з реформуванням мережі закладів вищої освіти та інше.
Станіслав Ніколаєнко наголосив про необхідність поглиблення уваги до середньої школи, недопущення закриття старшої профільної школи, при наявності одного випускного класу.
До слова були запрошені народні депутати України Юлія Гришина, Іван Кириленко, Андрій Воронов. Народні депутати України у виступах відзначили важливість роботи Спілки, відмітивши тісну співпрацю з Комітетом Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.
Зауваження та пропозиції, які прозвучали у ході обговорення будуть узагальнені і направлені до Офісу Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства фінансів України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.
По другому питанню порядку денного «Про вдосконалення діяльності Спілки ректорів закладів вищої освіти України та внесення змін до Статуту» виступив керівник Секретаріату Олексій Калашніков.
За результатом обговорення було прийнято рішення створити робочу групу для опрацювання змісту і форм діяльності Спілки задля удосконалення механізму впливу Спілки, як академічної спільноти, на прийняття зважених стратегічних рішень у сфері вищої освіти, налагодження дієвої взаємодії з Міністерством освіти і науки України.
Голова Ради проректорів з міжнародного співробітництва Ксенія Смирнова, проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародне співробітництво) Київського національного університету імені Тараса Шевченка ознайомила присутніх з діяльністю Ради проректорів з міжнародного співробітництва закладів вищої освіти України у 2024 році. Зокрема розповіла про налагодження співпраці з Державною прикордонною та міграційною службами, про впровадження нової послуги перевірки документів іноземних студентів, про участь українських університетів в Європейських Альянсах, просування міжнародних освітніх проєктів у партнерстві з Національним Еразмус+ офісом в Україні.
Презентація "Про роботу Ради проректорів з міжнародного співробітництва" (.pdf)
У різному було розглянуто питання щодо Національного університету «Одеська юридична академія» та запропоновано Раді ректорів ЗВО Одеського регіону висловити свою думку.
На завершення голова Спілки Петро Куліков підвів підсумки засідання, наголосив про підтримку курсу Президента України Володимира Зеленського за збереження суверенітету та незалежності Держави.
Також подякував Володимиру Бугрову за організацію засідання, присутнім за активну участь.
Фото: Центр комунікацій КНУ імені Тараса Шевченка